Vše, co potřebujete vědět o lupénce

Psoriáza je nemoc, která, je-li již někdo odhalí, takže si můžete opravdu jen postupovat tímto způsobem, že jsou příznaky zmírněny, minimalizovány – v mnoha případech je zcela neviditelná. Ve společnosti, bohužel, existuje mylné přesvědčení, že jde o infekční onemocnění. Musí to však být odepřeno, je to onemocnění, které nemůže být infikováno. Pokud jde o důvody vzniku tohoto onemocnění, doposud nebyly jasně identifikovány a potvrzeny.

Odkud pochází psoriáza? Jaké jsou jeho příčiny?

V současné době existuje mnoho teorií, které hlásají, co je příčinou této nemoci, zatím však žádný z nich nebyl vědecky potvrzen a v klinických studiích nebyl nalezen potvrzení. Jedna teorie spočívá v tom, že je to autoimunitní onemocnění – onemocnění, při kterém tělo začne napadat vlastní tkáně těla z neznámých a nejasných důvodů. Stejně populární teorie spočívá v tom, že psoriáza je rodinná porucha, která se přenáší od rodičů k jejich potomkům.

Jaké jsou příznaky psoriázy?

Toto onemocnění se obvykle projevuje mezi desátým a čtyřicetiletým věkem. Nicméně to neznamená, že nemůžeme diagnostikovat u starších nebo mladších lidí. První příznaky tohoto onemocnění je červeno-hnědé kousky různých tvarů, které vystupují proti pozadí hodně zdravé pokožky, a které jsou umístěny většinou na kolena, lokty, nebo v sakrální oblasti, hýždí, rukou nebo nohou. Takový povrch, na kterém dochází ke změnám, je pokryt stříbrnou stupnicí, která se vytváří. To je způsobeno tím, že ohniska onemocnění jsou nadržená. Tyto změny se bohužel časem zvyšují. Navíc se na nehty projevuje také psoriáza – na nich se objevují malé, obtížně viditelné otvory v destičce. Hřeby postižené touto podmínkou jsou křehké, zažloutlé a rozvrstvené.

Jaká je léčba psoriázy?

V tomto případě se používá převážně externí léčba, použití orálních léků se uplatňuje pouze tehdy, pokud jejich použití nevede k požadovaným výsledkům. Na začátku léčby musí farmakologicky – s léky se váhy aplikovat formulace keratolytická s kyselinou salicylovou v kompozici. K čištění pleti před aplikací masti, jako je ditranolu a deriváty vitaminu D jsou také případy, kdy je třeba použít imunosupresivní činidla, která mají vliv na imunitní systém. Velmi často jako forma terapie nebo fototerapii se používají, takže vystavení pokožky – být efektivní potřeba asi dvacet procedur, které probíhají při frekvenci 2-3 krát týdně.

Tato nemoc, která sice není nakažlivý může skutečně objevit vůbec a v každém věku, ale pokud si všimnete prvních příznaků, které jim měli ignorovat, protože rychlá detekce nemoci a zavést vhodná léčba je symptomy mohou být prakticky nepozorovatelný.