Cvičení pro křečové žíly nohou

Křečové žíly jsou jednou z nejčastějších onemocnění, které trpí lidé přes čtyřicet let. Sklon k jejich tvorbě je bohužel genetický, ačkoli správná profylaxe a životní styl jim neumožňují jejich výskyt. Jak zabránit křečové žíly, a když se objeví – jak odstranit křečové žíly – to jsou nejdůležitější otázky týkající se tohoto stavu.

Tvorba křečových žil

Křečové žíly se tvoří v důsledku genetických podmínek, ale také málo aktivního životního stylu, což vede k problémům s ventily. Nepoužívají správně krve v žilách. Zvyšující se krevní tlak způsobuje, že tlačí s rostoucí silou na stěnách žil v nohách, které se rozšiřují. Nevracejí se do původního tvaru a jsou viditelné přes tenkou, napnutou kůži jako modré, zkroucené čáry.

Typy křečových žil

Křečové žíly popsané výše jsou tzv primární křečové žíly, které vznikají s účinnými hlubokými žilkami kvůli stagnaci. Faktory, které je mohou vyvolat, jsou těhotenství, zácpa, zvedání těla nebo práce, která vyžaduje mnoho hodin stání.

Na druhé straně, křečové žíly jsou způsobeny hlubokou žilní okluzí, která zvyšuje tok krve v povrchových žilách. Jsou výsledkem anamnézy trombózy, poškození ventilů hlubokých žil nebo bodnutí.

Symptomy předcházející chorobám křečových žil

Často zanedbáváme první příznaky křečových žil, mezitím je to v tzv V období předtřížení, které se projevuje v pocitu unavených a těžkých nohou, které se otáčejí kolem kotníků, můžete je potlačit změnou vašich návyků. Na nohou se objevují žilní žíly a silná bolest nohou je určena žilní klaudikací. Kůže nad kotníky je velmi tvrdá a zranění, která se těžko léčí, se mohou objevit na dolních nohách.

Prokaryuktická profylaxe

Při výkonu povolání, ve kterém hodně stojí nebo sedí a vědí o výskytu křečové žíly ve vaší rodině, stojí za to postarat se o správný životní styl, který brání jeho rozvoji:

  • časté změny polohy během práce;
  • snížení nadváhy;
  • rezignaci z napjatých ponožek, kolenních nebo punčochách s těsnými boky;
  • chůzi v pohodlné obuvi, bez vysokých podpatků;
  • používání stravy bohaté na vlákninu a vitamín C;
  • snížení nebo odvykání kouření a pití alkoholu.

Léčba křečových žil

V závislosti na diagnóze a typu křečových žil mohou být metody léčby onemocnění konzervativní, včetně častého odpočinku s nohami nahoru a nošení zvláštních turniketů, stejně jako farmakologických přípravků při podávání vazokonstrikčních léků.

Operační metody odstraňování křečových žil zahrnují:

  • stripping – metodu Babcock, během níž je odstraněna hlavní žíla a větve, které ji opouštějí – její nevýhodou jsou jizvy vzniklé po řadě řezů;
  • minifokoktomie – metoda Millera a Varadyho – zahrnující odstranění žilního kmene malými úseky;
  • cryostripping – metoda La Piverte zahrnující vložení špičky sondy chlazené oxidem dusným do žil, přičemž žíla přilne k ní a roztahuje se po kusu;
  • skleroterapie – neoperační metoda léčení křečových žil vstřikováním do žíly prostředkem, který způsobuje jejich zdi.

Neinvazivní a bezbolestná metoda odstranění křečových žil EVLT je v posledních letech stále častěji zvolena pacienty.